כחול 80 - אוקטובר 2019
גליון סתיו -
איים בזרם
מבחני ים- לאגון 50 ואושיאניס 46.1 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2019 > יום חם – אש!
יום חם – אש!
שבוע שלישי של מאי. מדינת ישראל בוערת. גל חום חריג בעוצמתו לעונה מכה בישראל, ועוד במהלך ל"ג בעומר. שריפות פרצו במספר אזורים בארץ וכילו ישובים שלמים ונזק עצום לרכוש, אך למרות הטמפרטורות הגבוהות והשריפות, בשיא גל החום, התכנסו במרינה הרצליה מאות שייטות ושייטים ליום עיון בנושא אש!

"90% מהשריפות אפשר לכבות עם כוס מים", כך מסכם את הרצאתו גיא חליפי, מפקח הגנה מאש וממונה הסברה. "אם תתנהלו נכון ותאתרו את האש מיד כשהיא רק פורצת, כוס מים תספיק על מנת לכבות אותה וימנע נזק גדול יותר". מעניין אם מעכשיו כוס מים תהיה חלק מציוד כושר השיט של היאכטות שלנו, אבל מה שבטוח הוא שיום הבטיחות באש תרם מאוד למשתתפיו.
יום הבטיחות מאורגן זו השנה השלישית ברציפות על ידי גופים מובילים בשיט הישראלי: בית הספר דרך הים, חברת ימית סחר וקדר סוכנות לביטוח, והכל בשיתוף פעולה מלא של מרינה הרצליה ומנהלה אמיר צינדר.
 
לאחר שבשנתיים הקודמות עסק יום הבטיחות בנושאי נטישה ואדם בים, השנה כאמור עסק יום הבטיחות בנושא אקטואלי מאוד: אש ושריפה, זאת לאחר האירוע הגדול של שריפת היאכטות, במרינה הרצליה, לפני מספר חודשים ושריפת יאכטה במעגן שביט שבחיפה.
את יום העיון פתח גיא חליפי מלוחמי האש. גיא סיפר כיצד שריפות פורצות, על מניעת שריפות ואף קישר את הרצאתו לעולם השיט. ההרצאה הייתה מעניינת ומרחיבת אופקים וגרמה לנו השייטים להבין, כי מעבר לסכנות האש הצפויות, גם בכיס של כולנו יש סכנה לא פחותה: סוללת הליתיום של הטלפון הסלולרי (וגם של האופניים החשמליות ושאר מכשירים חשמליים). הסוללות, בעיקר בעת הטענתן, מהוות סיכון אש - במיוחד כשהמכשירים הנטענים מכוסים. גיא תדרך את השייטים לאן לפנות במקרי חרום גם בים וגם ביבשה, והזכיר לכולנו את המספר 102 אליו יש להתקשר במקרים של פריצת אש.
מיד לאחר גיא חליפי עלה גל קדר מקדר סוכנות לביטוח, גל סקר את הקורה בעולם הגדול והרחב בנושא שריפות כלי שיט בהשוואה למדינת ישראל. מסתבר שמצבנו עדיין בסדר לעומת ארה"ב בה נהרגים מדי שנה 3 אנשים ונפצעים מאות כתוצאה מאש! אולם, עדיין, מספר השריפות בישראל רב והנזק לרכוש אינו מבוטל. רב השריפות בישראל פורצות באספנה יבשה או בחוף ורובן פורצות כתוצאה מהצתה מכוונת.
נקודה מעניינת שהעלה גל, היא שרב השריפות במהלך הפלגה מסתיימות די מהר וכמעט ללא נפגעים ובנזק לרכוש – הערנות משתלמת!
 
יניב מס, מנהל מעגנת שביט בחיפה סקר את אירוע השריפה שפרצה ביאכטה עוגנת בחורף 2018. יניב תיאר את מהלך האירוע וחלק עם הפורום את מסקנותיו מהאירוע. המסקנות רבות וחשובות, החל מאופן תפעול ספינת כיבוי האש וציוד כיבוי האש של המרינה, ועד מה מצופה מהעוגנים במרינה לעשות במקרה של שריפה.
חשוב שנזכור את דברי הסיכום של יניב:
"זיהיתם אש? דווחו מיד למוקד המרינה ולכיבוי אש. הרחיקו אנשים מהאירוע וסייעו אם תתבקשו לכך. במידה ועזרתכם אינה נדרשת, פנו את האזור".
 
זכרו כי לוחמי האש הם האחראים על הטיפול בכיבוי האש ולא השייטים או אנשי המרינה. השייטים ואנשי המרינה יכולים לתת מענה ראשוני עד הגעת הכוחות המקצועיים לשטח, ולעזור להם. בשנים האחרונות אנשי כיבוי אש עוברים הרבה הדרכות מקצועיות ומעשיות על לחימה באש בכלי שיט ובמרינות, הם מבקרים במרינות, משתתפים בתרגילים משולבים עם אנשי המרינות ועולים על גבי כלי שיט. המצב טוב אין ערוך ממה שהיה בעבר. יניב מס גם עדכן כי במהלך השריפה עצמה הייתה תקשורת מלאה עם לוחמי האש בנושאים מקצועיים ולוחמי האש עבדו עם אנשי המרינה בשיתוף פעולה מלא. טוב לשמוע!
את החלק העיוני חתם יוסי סוקולוב מדרך הים. יוסי סקר מערכות כיבוי אש בכלי השיט, מערכות קיימות והמלצות למערכות שכדאי להתקין בכלי השיט. יוסי הראה לשייטים גם מה קורה כאשר יש דליפת גז בסירה, בסרטון מעניין מאוד שצולם באנגליה ובו פוצץ כלי שיט. בשורה התחתונה חברים, כדאי מאוד לוודא שמערכת הגז שלכם תקינה ואין דליפות גז!!!
יוסי העלה עוד נקודה חשובה מאוד לשייטים: "האם אתם יודעים היכן נמצא צינור כיבוי אש הקרוב אליכם ליאכטה והיכן נמצאים מטפי כיבוי האש המפוזרים במרינה?". מסתבר כי רב בעלי היאכטות אינן יודעים היכן נמצא ציוד כיבוי האש. בתקווה שכולם יבדקו היכן נמצא ציוד זה עכשיו, לאחר השריפה!
לאחר שעה וחצי במזגן, עם הרצאות מעניינות, יצאנו החוצה להדגמות חיות.
היה חם, אש!
 
כאמור, היה יום חם מהרגיל, ולכן לא כל המתוכנן יצא לפועל. כל הכבאיות היו בפעילות מבצעית ולא ניתן היה להראות ציוד כיבוי אש מקצועי של לוחמי האש, אבל את ציוד המרינה ללחימה באש ראינו גם ראינו, כיבוי אש חי!
ראשית, ראינו את טרקטורון כיבוי האש של המרינה. מדובר בכלי רכב קטן שיכול לתת מענה ראשוני למקרי אש על ידי כלל צוות המרינה. לרכב יכולת שאיבת מים בשילוב קצף, והוא בכוננות מלאה 24/7 למקרי אש.
לאחר מכן, הדגימו לנו אנשי דרך הים שימוש בזרנוק כיבוי אש המוצב במרינה לעומת צינור כיבוי אש. זרנוק הכיבוי, בקוטר שני צול לעומת צינור הכיבוי בקוטר צול אחד, ושניהם מתיזים מים מתוקים. ההבדל העיקרי שאת זרנוק הכיבוי יש לפרוס ולהכין ובצינור הכיבוי ניתן להשתמש מידית ללא הכנה.
את גולת ההדגמות החיות קטפה סירת כיבוי האש של המרינה, אשר הדגימה לנו שימוש בתותח המים לכיבוי שריפות. אנשי הצוות הבעירו אש בחבית צפה שהוכנה מבעוד מועד, ואז נגשו לכבותה בעזרת תותח כיבוי האש. האש אמנם כובתה מיד, אולם ניתן היה להתרשם מעוצמת הזרנוק, מאופן תפעול הסירה והאתגר שתותח שאיבת המים מייצר להגאי כלי השיט לשמור מיקום בזווית נכונה לאש.
כחלק מהתרגול תורגל מצב שבו צוות כלי השיט לא הצליח לכבות את השריפה. הודגמה נטישת כלי שיט בחרום עם תיק הנטישה. צוות דרך הים ניפח חגורות הצלה והפעיל לפיד עשן-חירום מהמים.
נראה היה שזוג הנוטשים דווקא נהנה מאוד מהשהיה במים בשרב הלוהט.
 
שריפה בכלי שיט הוא אירוע שאף אחד מאתנו לא רוצה לחוות. גם לא שריפת כלי שיט ברציף. אבל זכרו, שריפת כלי שיט עלולה להוביל במהירות לצורך לנטוש את כלי השיט, במקרים רבים זה ענין של דקות. תעשו כל מה שאתם יכולים על מנת למנוע אש ואם לא הצלחתם למנוע, לנטוש במהירות!
 
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<